Мъжкият мозък е с почти 4 години „по-стар“ от женския при една и съща възраст на хората от двата пола и това обяснява защо жените са повече „с акъла си“ на стари години. Изводът е от изследване в САЩ, което мери възрастта не според рождената дата, а според темпа на обмяната на веществата в мозъка. При тази методика средната разлика между двата пола е 3,8 години, съобщи BBC.
Човешкият мозък се смалява с годините, но вече е установено, че при мъжете това става с по-бърз темп. Затова научният екип се е фокусирал върху обменните процеси, които имат най-голямо влияние върху мозъчните функции и процеса на остаряване.
Били са изследвани томографски изображения на мозъците на 205 мъже и жени на възраст от 20 до 82 г. Този вид сканиране позволява да се надникне в процеса на обмяната на веществата в мозъка, като се измерва притокът на кислород и на глюкоза. Човешкият мозък консумира голямо количество глюкоза като източник на енергия, но с възрастта това количество спада.
Учените са използвали компютърна програма, с която са измерили съотношението между обменната възраст на мозъка и хронологичната му възраст. Те установили, че обменното стареене върви в крак с хронологичното и при мъжете, и при жените.
Но анализът на данните показал, че във всяка възраст женските мозъци са по-млади, що се отнася до обмяната, в сравнение с мъжките, и то средно с 3,8 години. Тази относителна разлика в полза на женските мозъци е отчетливо налице дори при най-младите участници в изследването.
Ръководителят на екипа д-р Ману Гоял от университета в Сейнт Луис казва:
„Не че мъжките мозъци стареят по-бързо – те навлизат в зряла възраст с 3 години по-рано от женските и тази разлика се запазва през целия живот по-нататък. Нямаме представа какво означава това. Според мен то би могло да е причината при жените по-рядко да западат мозъчните функции в късна възраст и те да страдат по-малко от старческо оглупяване. На практика женските мозъци чувствително младеят и ние сега работим по ново изследване, за да потвърдим това.“
Компютърът първо създал алгоритъм на възрастта на мъжете според данните за мозъчния им метаболизъм. После направил същото с женските мозъци, създавайки друг алгоритъм. При размяна на алгоритмите (женския към мъжките мозъци и мъжкия – към женските) се получили донякъде различни резултати. Но и тогава мъжките мозъци се оказали с 2,4 г. по-остарели от женските.