Двама българи достигнаха финала на най-дългото състезание в света

Man’s World

Андреа Маркато (Италия) е победителят тази година в най-дългото състезание в света – „Шри Чинмой Себенадминаване – 3100 мили“, с време 43 дни 12 часа 7 минути 25 секунди, което се равнява на 114 км дневно – почти 3 маратона.

Това е най-доброто постижение за първо участие. Андреа постави забележителен италиански рекорд в състезанието на 3100 мили, след като разби доста италиански национални рекорда от 1500 км и 1000 мили.

В края на предпоследната си обиколка Андреа получи италиански флаг и знаме на състезанието 3100 мили, които носи във всяка ръка при финалната обиколка.

Малко след финала той продължи още десет обиколки, за да финишира 5000 км. След като завърши 5000 километровата забележителност, той направи още една последна „Обиколка-благодарност“. Впечатляващо!

Тази година предизвикателство за бегачите е не горещото нюйоркско лято, а хладната и дъждовна австрийска есен. Освен умората, контузиите и недоспиването участниците трябваше да се справят и със студеното време и честите превалявания.

България също може да се гордее с двама финалисти на най-дългото състезание в света – Цветан Цеков – Шопан и Тодор Димитров.

Цветан Цеков – Шопан още на 21 години участва в първото си многодневно бягане, а през 2004 година става най-младият участник, завършил най-дългото състезание в света – 3100 мили. Впечатляващото при него е, че успява да се състезава и да печели състезания на млада възраст, нещо което е нетипично при супердългите състезания, които изискват не само физическа издръжливост, но солидна психическа устойчивост, които обикновено се придобива с по-голям житейски опит. Въпреки, че Цветан е от малко познатите утрамаратонци в България, това не пречи да държи националните рекорди от 1000 км до 5000 км.

Тодор Димитров – „Ел Капитан“ завърши състезанието в Ню Йорк, през 2019 година за 51 дни 17 часа 8 минути 38 секунди и стана един от 44-те бегачи, като се класира на 40-то място. Само 6 дни в преди края, Тодор беше на място, на което никой бегач не желае да бъде на този етап от състезанието. Той имаше изоставане от 32 мили или 51,5 км, но ето че той влезе в надпревара с времето и волята и успя да пробяга разстоянието от почти 5000 км.

Мъжката зона