Домашни шпиони: Защо смартфоните, видеобебефоните и смарт колонките ни следят?

Домашни шпиони: Защо смартфоните, видеобебефоните и смарт колонките ни следят? Любопитно

Отговор на този въпрос дават експертите от AIF, които се занимават с дигитални заплахи и информационна сигурност.

Защо устройствата ни подслушват?

Шпионирането на потребителите чрез дигитални устройства не е мит. Смартфоните, таблетите, лаптопите, радиобебефоните, смарт часовниците, телевизорите и дори смарт колонките се превръщат в домашни шпиони, обяснява Владимир Улянов, ръководител на аналитичния център на компанията Zecurion.

„Всяко устройство ви слуша“ – заявява той. „То има функционалност, която му позволява моментално да реагира на заобикалящата среда. Но въпросът е: какво прави устройството с получената информация? Предава ли я някъде? Ако да – с каква цел? Най-често тези данни се използват за маркетингови цели – за анализ на потребителското поведение и интереси, след което се показва таргетирана реклама.“

Събраните потребителски данни могат също така да бъдат използвани за обучение на мащабни невронни мрежи, подобрявайки изкуствения интелект. Това изглежда безобидно и дори полезно, но според експертите липсва гаранция, че събраната информация няма да попадне в ръцете на злонамерени лица.

„Изтичането на данни, събрани чрез микрофони и камери се случва редовно“, предупреждава Улянов. „Например, една жена купува „умна“ камера от китайски сайт, за да следи домашния си любимец, докато е навън. По-късно случайно открива, че нейни лични снимки, заснети от тази камера, са качени в интернет. Дори когато си мислим, че сме сами вкъщи, това не винаги е така.“

Как ни следят?

Не само маркетинговите анализатори имат достъп до нашите устройства, но и киберпрестъпници. Те използват различни методи – заразени линкове, вреден софтуер, кражба на данни от банкови приложения и социални мрежи.

„Хакерите могат да ви наблюдават чрез уеб камерата на лаптопа или чрез камерата на смартфона“, обяснява Андрей Шабалин, специалист по киберсигурност в NGR Softlab. „Но за това е необходимо и вие да сте им помогнали по някакъв начин – например, като сте инсталирали заразено приложение или сте кликнали върху опасна  връзка. Също така сте изложени на риск, ако използвате стара и уязвима версия на операционната система.“

Според Дмитрий Соколов, ръководител на отдела по информационна сигурност в МойОфис, съществуват вируси, които могат да активират камерата на компютъра ви без ваше знание. „Много приложения искат достъп до камерата, въпреки че тя не им е необходима за работата. Един от най-пренебрегваните рискове са домашните камери за наблюдение и видеобебефоните – престъпниците могат да ги хакнат и да използват лични снимки и видеа за изнудване.“

Каква информация събират за нас устройствата?

Според експертите, основните видове данни, които устройствата ни събират, са:

  1. Местоположение – къде се намираме, колко често се придвижваме до различни точки , къде живеем, почиваме и работим.
  2. Активност в приложенията и интернет – какво гледаме, слушаме, четем, търсим в търсачките, какви покупки правим и от какво се отказваме.
  3. Биометрични данни – отпечатъци, разпознаване на лице, пулс (ако използваме смарт часовник).
  4. Лична информация – съобщения, снимки, видеа, списък с контакти и други файлове, съхранявани на устройството.

Как да попречим на телефона да ни следи?

1. Покриване на камерата

Закриването на „окото“ на камерата може да изглежда смешно, но всички експерти потвърждават, че това работи.

„Някои производители на уеб камери вече ги предлагат с предпазни капачета“, казва Арсен Мартиросян, PR-директор на Труконф. „Но има ситуации, в които това не помага – например при онлайн срещи. Най-добре е да използвате само проверени приложения, особено ако са разработени в държавата, в която живеете.“

2. Използване на антивирусни програми

Инсталирането на надежден антивирус не само на компютъра, но и на смартфона може да предотврати неразрешено използване на камерата и микрофона.

„Модерните антивирусни програми могат да откриват и блокират зловреден софтуер и  само висококвалифицирани хакери могат да пробият подобни защити“, обяснява Кристина Буренкова от Infosecurity. „Обикновените потребители са защитени, ако използват актуален антивирус.“

3. Актуализиране на приложенията и операционната система

Ако устройството се държи странно – например, индикаторът на камерата се включва сам, батерията се изтощава бързо или телефонът се нагрява без видима причина – това може да означава, че е заразен с вирус.

4. Ограничаване на разрешенията на приложенията

Много потребители несъзнателно позволяват на приложенията да имат достъп до микрофона, камерата, местоположението и контактите им.

„Не инсталирайте софтуер от ненадеждни източници“, съветва Алексей Дрозд от СёрчИнформ. „Също така, не давайте разрешения на приложения за достъп до камерата и микрофона, освен ако не е абсолютно необходимо. Препоръчително е редовно да проверявате и сваляте разрешенията, които не използвате.“

Заключение

Смартфоните, смарт колонките и другите „умни“ устройства наистина събират информация за нас. Най-често това се прави за маркетингови цели, но киберпрестъпниците също могат да се възползват от тези данни. За да защитим личния си живот, е важно да спазваме базови правила за киберсигурност: да контролираме достъпа на приложенията, да използваме антивирусен софтуер и редовно да актуализираме системите си.

Източник: aif.ru

Мъжката зона