Над тридесет от най-известните сгради в Берлин ще бъдат преобразени от 3D мапинг спектакли и светлинни инсталации, създадени от българското MP-STUDIO, по време на петнадесетия „Фестивал на светлините“.
Тазгодишното издание на най-големия фестивал за светлинно изкуство в света ще се проведе под мотото „Светлини на свободата“ (Lights of Freedom) и ще бъде вдъхновено от 30-годишнината от падането на Берлинската стена. Фестивалът ще се проведе в дните между 11 и 20 октомври.
Над 100 са сградите и инсталациите, които ще превърнат германската столица в най-голямата галерия под открито небе в света. Тази година, основен партньор за артистичното съдържание на фестивала е българското студио за 3D мапинг и визуални ефекти MP-STUDIO.
Именно родните артисти ще поставят грандиозното начало на „Фестивал на светлините“ този петък, като дадат нов облик на един от най-емблематичните монументи в града – Бранденбургската врата, в присъствието на кмета и представители на сената на Берлин.
Бранденбургската врата ще се превърне в портал към историята на Берлинската стена в рамките на 7-минутно 3D мапинг шоу – от думите на основателя на ГДР Валтер Улбрихт, че в града няма да бъде построена стена, през изграждането на 165,7-километрова конструкция от бетон и бодлива тел и разделението на жителите на града.
Специална част от спектакъла ще бъде отделена на артистите, които са рисували върху стената, благодарение на Хайнц Куцдас – притежателят на най-голямата колекция от нейни снимки. Емблематичните персонажи на Тиери Ноар (първият графити артист, с произведение върху стената) също ще оживеят върху историческия монумент.
Това е третият спектакъл, който българите подготвят специално за най-известния исторически паметник в Берлин. Студиото е и първият победител в шампионат за 3D мапинг в историята на фестивала, извоювал първо място за преобразяването именно на Бранденбургската врата през 2015 г.
„За нас е изключителна чест да създадем 3D мапинг спектакли и статични инсталации за повече от 30 сгради, като част от тазгодишното издание на „Фестивал на светлините“. Радваме се, че именно тази година, в навечерието на честванията на 30-годишнината от падането на Берлинската стена, имаме възможност да творим в подкрепа на свободата. Ще дадем нов облик на някои от най-известните сгради в града: Бранденбургската врата, Телевизионната кула, Министерството на финансите, Министерството на външните работи, Хумболдския университет и др., за да покажем колко е важно да бъдем свободни и да сме заедно“, сподели Марин Петков, основател на MP-STUDIO и настоящ арт директор на „Фестивала на светлините“.
Българите ще бъдат куратори на световния шампионат по 3D мапинг, който традиционно се провежда на най-високата структура в града – телевизионната кула. MP-STUDIO са двукратни шампиони в състезанието, а тази година се връщат със свое шоу, специално разработено за началната част на шампионата и с подбор на финалистите, които ще мерят сили за титлата. Само преди дни, отново с тяхно светлинно шоу, беше отбелязана 50-годишнината от създаването на телевизионната кула.
Тази година, още едно първенство ще стане реалност в рамките на фестивала – 14 участници от 14 държави ще се включат в състезание по улично изкуство (street art) – техните, рисувани на платна произведения са превърнати дигитализирани и ще красят фасадата на един от най-известните хотели в централната част на града – Hotel de Rome. Сградата ще бъде преобразена и от сюрреалистичен спектакъл на тема „Освободи своята енергия“, отново създаден от родните артисти.